Kdo to tu

organizuje?

O soutěži

Kasiopea byla původně soutěž organizovaná Korespondenčním seminářem z programování pro již zkušené programátory s cílem pomoct jim v přípravě na celostátní kolo Matematické olympiády kategorie P. Proto měla jen víkendové domácí kolo.

Ve roce 2015 se však začala přetvářet do dnešní podoby – došlo k vytvoření nových stránek, zacílení na všechny studenty středních škol se zájmem o programování a rozdělení soutěže do dvou kol – domácího a finále.

Cílem soutěže je přilákat k programování začátečníky především z řad studentů středních škol. V domácím kole je 8 úloh, které mají rostoucí náročnost. První dvě úlohy slouží k vyzkoušení si prvních základů programování. Dále obtížnost stoupá až k posledním úlohám, které vyžadují více přemýšlení a potrápí tak i zkušené programátory.

Každá úloha má lehkou a těžkou variantu. Jednodušší varianta typicky vyžaduje, aby soutěžící naprogramoval nějaké funkční řešení problému. U těžší varianty je navíc nutné, aby program vyřešil úlohu dostatečně rychle.

Nejlepší řešitelé domácího kola se každoročně utkají ve finále, které se koná v Praze v budově Informatické sekce Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Celá soutěž je organizována právě studenty a studentkami MFF UK.

První ročník

První ročník znovuzrozené Kasiopey se konal ve školním roce 2015/16. V první polovině prosince se konalo devítidenní domácí kolo, do kterého se zapojilo 104 aktivních účastníků. Ti měli za úkol vyřešit co nejvíce z osmi programovacích úloh. Z domácího kola postoupilo 20 nejlepších řešitelů do finále, jež se konalo na Malé Straně 11. února 2016. Z vítězství se nakonec radoval Václav Volhejn, který za 256 minut stihl vyřešit vše kromě těžší varianty nejobtížnější úlohy.

Druhý ročník

Druhý ročník následoval ve školním roce 2016/17. Domácí kolo se konalo na přelomu listopadu a prosince a tentokrát se do řešení osmi úloh zapojilo 207 aktivních účastníků. Díky podpoře firem JetBrains a Ricardo jsme mohli na finále přivítat 33 nejlepších řešitelů domácího kola. Ti 16. února 2017 bojovali o celkové vítězství. Podruhé v řadě zvítězil Václav Volhejn, kterému se tentokrát podařilo vyřešit obě varianty všech šesti úloh.

Třetí ročník

Ve školním roce 2017/2018 proběhl třetí ročník soutěže. Mnozí z řešitelů z minulých let už sami nastoupili na Matfyz a začali soutěž organizovat. Domácí kolo bylo možné řešit od 23. listopadu do 4. prosince. Celkem se jej zúčastnilo 250 aktivních účastníků. Nejlepších 45 soutěžících jsme pozvali do velkého finále. Celkovým vítězem se stala Paulína Smolárová, která Kasiopeu řešila již od prvního ročníku.

Čtvrtý ročník

Další rok následoval čtvrtý ročník, tam se domácího kola zúčastnilo 208 úspěšných řešitelů. Do finále pak dorazilo 38 nejlepších účastníků z domácího kola. Jako obvykle se finálové kolo konalo v polovině února v Praze. Účastnici si mohli první den vyzkoušet soutěžní prostředí a pro zájemce byla připravena i prohlídka Prahy doplněná historickými zajímavostmi. Druhý den se pak konala samotná soutěž. Čtvrtý ročník Kasiopey vyhrál Michal Staník. Ten vyřešil pět úloh kompletně a u poslední úlohy zvládl vyřešit jednodušší variantu.

Pátý ročník

Ve školním roce 2019/20 jsme uspořádali jubilejní pátý ročník soutěže. V domácím kole, které se konalo od 21. listopadu do 2. prosince, vyřešilo 298 studentů alespoň jednu úlohu. Deset nejlepších dokonce vyřešilo všech osm úloh. Na velkolepé finále jsme pozvali 40 nejúspěšnějších účastníků domácího kola. Finále se konalo 12. – 13. února v Praze v budově Informatické sekce Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Vítězem se stal Jiří Kalvoda, který vyřešil pět z šesti finálových úloh.

Organizátoři

Jiří Beneš

V Kasiopee zajišťuji technické zázemí soutěže - od webu přes server až k nastavení počítačů na finále. Mimo Kasiopeu studuji a učím na MFF UK a zajímám se o funkcionální programování a o teorii programovacích jazyků.

Organizuje od roku 2016

Studuje nav. Mgr. obor Teoretická informatika na MFF UK


Zuzana Drázdová

Organizuju Kasiopeu od začátku. Nejdřív jsem se věnovala hlavně grafice, propagaci a přípravám finále. Postupně jsem k tomu přibírala komunikaci se sponzory a fakultou nebo řešení účetnictví a administrativy. Nyní se aktivně podílím i na přípravě úloh a vylepšování technického zázemí. Několik let jsem byla hlavní organizátorkou soutěže.

Organizuje od roku 2015

Studuje nav. Mgr. obor Umělá inteligence na MFF UK


Jonáš Havelka

Mezi orgy jsem nováček, zatím se moc neangažuji, ale soutěž jsem jako účastník zbožňoval. Podobně jako programování miluji hudbu, hraji na kytaru a klávesy (piáno) a velmi rád tančím, ve volném čase studuji Matfyz.

Organizuje od roku 2020

Studuje Bc. program Informatika na MFF UK


Petr Chmel

V Kasiopee pomáhám s úlohami a infrastrukturou. Mimo Kasiopeu a školu mě můžete najít třeba na střelnici nebo na procházce v přírodě.

Organizuje od roku 2018

Studuje nav. Mgr. obor Diskrétní modely a struktury na MFF UK


Jan Kaifer

Kasiopey jsem se aktivně účastnil se ve svých středoškolských letech a od roku 2020 pomáhám s výběrem a přípravou úloh.

Organizuje od roku 2020

Studuje Bc. program Informatika na MFF UK


Evgeniya Knyazeva

V soutěži se starám spíše o organizační věci, nově se zkouším zapojit do tvorby jednodušších úloh a nějaké grafiky.

Organizuje od roku 2019

Studuje Bc. obor Obecná informatika na MFF UK


Jakub Komárek

Dříve jsem se soutěže rád účastnil a po nástupu na Matfyz jsem se zapojil do její přípravy. Pomáhám s technickými i jinými drobnostmi. Ve volném čase se zajímám o hudbu, hraji na violu v cimbálové muzice.

Organizuje od roku 2019

Studuje Bc. program Informatika na MFF UK


Josef Minařík

Na organizaci mě určitě nejvíce baví vytváření a testování úloh. Mezi moje zájmy patří například matematika, kompetitivní programování a šachy. Kromě Kasiopey organizuji i další soutěže jako třeba PraSe, iKS nebo Náboj.

Organizuje od roku 2019

Studuje Bc. programy Informatika a Matematika na MFF UK


Kristýna Neumannová

V soutěži se starám spíše o organizační věci a sponzoring, případně tvořím či testuju lehčí úlohy.

Organizuje od roku 2018

Studuje Bc. obor Obecná informatika na MFF UK


Michal Pácal

Kasiopeu jsem aktivně řešil již od druhého ročníku. Teď, když už nemohu soutěžit jsem se rozhodl něco se přiučit a pomáhám s její organizací.

Organizuje od roku 2020

Studuje Bc. program Informatika na MFF UK


Martin Picek

V soutěži pomáhám s přípravou úloh, případně je testuji. Ze všeho nejraději ale objednávám pizzu na finále Kasiopey. Rád sportuju, miluju hory a přírodu obecně, jsem velkej fanda Fimfára.

Organizuje od roku 2019

Studuje Bc. program Informatika na MFF UK


Václav Rozhoň

Po tom, co jsem na Matfyzu vystudoval bakalářský obor informatika, jsem pokračoval magisterským studiem téhož oboru na ETH Zurich, kde teď pokračuji v doktorském studiu. Neboj se mě kontaktovat, jestli uvažuješ o studiu v zahraničí. V Kasiopee pomáhám zejména s návrhem a přípravou úloh.

Organizuje od roku 2016

Studuje PhD na ETH Zürich


Karin Strouhalová

S organizací Kasiopey pomáhám již od roku 2018 a kromě organizačních záležitostí či spolupráce se sponzory se také z velké části podílím na údržbě a vývoji webu.

Organizuje od roku 2018

Studuje na PedF UK


Jakub Svoboda

Dělal jsem všechno od cara úloh, komunikace se sponzory až k vedení celé Kasiopey.

Organizuje od roku 2015

Studuje PhD na IST Austria


Michal Töpfer

Kromě Kasiopey organizuji také Matematický korespondenční seminář PraSe, Tábor mladých matematiků a trochu taky Náboj. Ve volném čase (kterého teda úplně přebytek nemám) se věnuji například atletice. Pro Kasiopeu dělám celou řadu věcí. Podílím se na přípravě úloh, dělám (nejen jazykové) korektury zadání a dalších textů, aktuálně se poměrně dost věnuji práci na novém webu a taky se často zapojuji do tvorby propagačních materiálů.

Organizuje od roku 2017

Studuje nav. Mgr. obor Umělá inteligence na MFF UK


Václav Volhejn

Kasiopeu jsem řešil na gymplu a po jeho dokončení jsem přešel na stranu organizátorů. Pomáhám hlavně připravovat úlohy - generovat testovací data, psát různá řešení, kontrolovat je a podobně.

Organizuje od roku 2017

Studuje Informatiku na ETH Zürich

Další akce

Kde se můžeš o Maftyzu dočíst více? Různé aktualitky a zajímavé novinky neustále přibývají na www.matfyz.cz, na jakékoli formálnější otázky (třeba jak studovat!) odpoví www.mff.cuni.cz.

Líbila se ti Kasiopea a chceš v budoucnu zkusit něco podobného? Nezoufej, nemusíš čekat celý rok na to, jestli Kasiopea bude zase. Můžeš se zapojit do dalších soutěží pořádaných Matfyzem. Programování si nejlíp užiješ v  KSP-Z či KSP. Pokud máš rád matematiku, zkus Pikomat nebo PraSe. Pokud dáváš přednost fyzice, zvaž účast ve Výfuku nebo Fykosu. A pokud máš rád i další obory, pak je pro tebe M&M :)

Chceš nás kontaktovat?

Schránku na holubí poštu bohužel nemáme, můžeš ale použít email. Naše adresa je kasiopea@matfyz.cz.
Najdeš nás také na Facebooku.

Máš na to!

I ty můžeš vyhrát! Nebo to aspoň zkusit :)