Kdo to tu

organizuje?

O soutěži

Kasiopea byla původně soutěž organizovaná Korespondenčním seminářem z programování pro již zkušené programátory s cílem pomoct v přípravě na celostátní kolo Matematické olympiády kategorie P. Proto měla jen víkendové domácí kolo.

Ve roce 2015 se však začala přetvářet do dnešní podoby - došlo k vytvoření nových stránek, zacílení na všechny studenty středních škol se zájmem o programování a rozdělení soutěže do dvou kol - domácího a finále.

První ročník znovuzrozené Kasiopey se konal ve školním roce 2015/16. V první polovině prosince se konalo devítidenní domácí kolo, do kterého se zapojilo 104 aktivních účastníků. Ti měli za úkol vyřešit co nejvíce z osmi programovacích úloh. Z domácího kola postoupilo do finále 20 nejlepších, v němž na Malé Straně 11. února 2016 nakonec slavil vítězství Václav Volhejn, který za 256 minut stihl vyřešit vše kromě těžší varianty nejobtížnější úlohy.

Druhý ročník následoval ve školním roce 2016/17. Domácí kolo se konalo na přelomu listopadu a prosince - a tentokrát se do řešení osmi úloh zapojilo 207 aktivních účastníků. Díky podpoře firem JetBrains a Ricardo jsme mohli na finále přivítat 33 nejlepších účastníků domácího kola. Ti 16. února 2017 bojovali o celkové vítězství. Podruhé v řadě zvítězil Václav Volhejn, kterému se tentokrát podařilo vyřešit obě varianty všech šesti úloh.

Ve školním roce 2017/2018 proběhl třetí ročník soutěže. Domácí kolo bylo možné řešit od 23. listopadu do 4. prosince, celkem se jej zúčastnilo 250 aktivních účastníků. Nejlepších 45 soutěžících jsme pozvali do velkého finále. Celkovým vítězem se stala Paulína Smolárová, která Kasiopeu řešila již od prvního ročníku.


Organizátoři

Možná si říkáš, co za bájná stvoření organizuje tuto soutěž. Nemusíš hledat dál, na této stránce se pokusíme zodpovědět všechny tvé otázky.

Předně nejsme bájná stvoření, ale studenti informatiky z Univerzity Karlovy, konkrétně z Matematicko-fyzikální fakulty (Matfyzu). V týmu jsou zastoupené skoro všechny generace matfyzáků od prváků až po ty, kteří už mají magisterský diplom téměř v kapse.

Celá soutěž je podporována fakultním grantem. Původně Kasiopea vznikla převážně z organizátorů Korespondenčního Semináře z Programování (KSP) a později se osamostatnila a stala plně nezávislou soutěží žijící vlastním životem a zaměřující se na středoškolské programátory všech úrovní.


Další akce

Kde se můžeš o Maftyzu dočíst více? Různé aktualitky a zajímavé novinky neustále přibývají na www.matfyz.cz, na jakékoli formálnější otázky (třeba jak studovat!) odpoví www.mff.cuni.cz.

Líbila se ti Kasiopea a chceš v budoucnu zkusit něco podobného? Nezoufej, nemusíš čekat celý rok na to, jestli Kasiopea bude zase. Můžeš se zapojit do dalších soutěží pořádaných Matfyzem. Programování si nejlíp užiješ v  KSP-Z či KSP. Pokud máš rád matematiku, zkus Pikomat nebo PraSe. Pokud dáváš přednost fyzice, zvaž účast ve Výfuku nebo Fykosu. A pokud máš rád i další obory, pak je pro tebe M&M :)

Chceš nás kontaktovat?

Schránku na holubí poštu bohužel nemáme, můžeš ale použít email. Naše adresa je kasiopea@matfyz.cz.
Najdeš nás také na Facebooku.

Máš na to!

I ty můžeš vyhrát! Nebo to aspoň zkusit :)